Karta Planlösning
Semesterlägenhet - Hinternah , Tyskland - DTH115 1
Semesterlägenhet - Hinternah , Tyskland - DTH115 2
Semesterlägenhet - Hinternah , Tyskland - DTH115 3
Semesterlägenhet - Hinternah , Tyskland - DTH115 4
Semesterlägenhet - Hinternah , Tyskland - DTH115 5
Semesterlägenhet - Hinternah , Tyskland - DTH115 6
Semesterlägenhet - Hinternah , Tyskland - DTH115 7
Semesterlägenhet - Hinternah , Tyskland - DTH115 8
Semesterlägenhet - Hinternah , Tyskland - DTH115 9
Planlösning

Semesterlägenhet - Hinternah, Tyskland

Objektnummer: DTH115
  • Semesterlägenhet
  • 38m2
  • 2
    personer
  • 1 sovrum
  • 1 badrum
  • 1 husdjur

Extra

  • Husdjur är välkomna! Husdjur är välkomna!

    Husdjur är välkomna!

    Här får hela familjen följa med då husdjur - utan extra kostnad - är välkomna! Såvida inget annat anges, är följande husdjur välkomna: hund, katt, kanin, marsvin, hamster eller sköldpadda. OBS! Önskar du ta med fler djur än maximalt tillåtet för bostaden, måste en förfrågan göras vid bokning.
  • Internet Internet

    Internet

    Semesterboende med tillgång till Internet. Vänligen notera att tillgången kan vara begränsad till ett visst antal GB eller tillgänglig mot en extra kostnad. På husbeskrivningen kan du se vilken typ av internettillgång som finns för det specifika boendet.
  • Rökfria semesterhus Rökfria semesterhus

    Rökfria semesterhus

    I dessa semesterbostäder får man INTE röka.
  • Valfri ankomst Valfri ankomst

    Valfri ankomst

    Semesterboende där du - under utvalda säsonger - kan välja själv vilken veckodag du vill ankomma. Se kalendern för resp. semesterbostad, för att se om Valfri ankomst är möjlig när du vill resa.
  • Sparsemester 14=10 Sparsemester 14=10

    Sparsemester 14=10

    Semesterboende med extra förmånligt pris när du stannar längre. Här kan du - under utvalda säsonger - boka 14 dagar men betala bara för 10! Rabatten räknas av hyran automatiskt när du väljer datum för bokning.

Beskrivning

Denna lägenhet ligger på första våningen i huset. Den har ett separat sovrum med en mysig dubbelsäng. Semesterlägenheten är funktionellt och modernt inredd. Den möblerade balkongen på första våningen kan delas. I källaren finns en wellnessavdelning med bastu, dusch och relaxrum som du kan använda mot en avgift. Bastuhanddukar, badrockar och skor kan hyras på plats för detta ändamål.

Här är du på semester mitt i naturparken Thüringer Wald och biosfärreservatet Vessertal samt söder om Rennsteig med sin höghöjdsstig. Välmarkerade vandringsleder med utsikt över ett magnifikt bergspanorama bjuder in till vandring, cykling samt ridning eller häst- och vagnturer. Gör upptäcktsresor till Erfurt, Eisennach och Weimar samt till Goethe- och universitetsstaden Ilmenau.

Coburg-regionen, glasblåsarstaden Lauscha och leksaksstaden Sonneberg är också värda ett besök. De närmaste omgivningarna har kulturella och historiska sevärdheter i beredskap för dig. Titta till exempel på slottet Bertholdsburg i Schleusingen, Veste Heldburg eller Hennebergmuseet i Kloster Veßra. Badplatser med avkopplande wellnesserbjudanden i varje Masserberg, Bad Colberg-Heldburg och Rodach. Om du reser med barn är det bäst att gå till någon av de roliga bassängerna i Hildburghausen eller Suhl.

Om detta boende

Fakta
  • 2. våning
  • Byggnadsmaterial: Sten
  • Husdjur: 1
  • Ägaren bor på samma tomt
  • Gemensam bastu mot betalning
  • Byggt (år): 1930
  • Senast renoverat (år): 2015
  • Vår stjärnkategorisering: 4
  • Gäster: 2
Faciliteter
  • 1 TV
  • Parabol
  • Radio
  • Internet (trådlöst, mot bet.)
Rum
  • Kök: Varmt och kallt vatten
  • Allrum/kök
  • Badrum
    • WC: Varmt och kallt vatten , Dusch
  • Hall
  • Sovrum
    • Dubbelsäng(ar) (2 platser)
Bekvämligheter
  • El-spis
  • Kylskåp
  • Köksfläkt
  • Kaffebryggare
  • Dammsugare
Uppvärmning / Energi
  • Helårsisolerat
  • Naturgas
Utomhus
  • Gemensam tomt
  • Gemensamma utemöbler
  • Gratis p-plats på tomten : 1 platser
  • Terrass eller likn.
    • Balkong
Avstånd / Närområde
  • Affär som har hundmat : 3,5 km
  • Skog där hundar får vistas : 500 m
  • Veterinär : 3,5 km
  • Märkta vandringsleder : 100 m
  • Avstånd till flygplats: ERF : 82 km
  • Avstånd till shopping: 1 km
  • Närmaste restaurang: 2 km
  • Närmaste bebyggelse: 50 m
  • Avstånd längdåkningsspår: 1 km
  • Närmaste skidlift: 15,5 km
  • Avst. till närmaste vatten/bad: 3 km (Friluftsbad)
  • Närmaste skidort: 15 km ( Heubach )
  • Närmaste ort: 14 km ( Suhl )
  • Vänligen notera att de ungefärliga avstånden mäts fågelvägen från tomtgränsen.

Platser i närheten:

    Beräkna avstånd till bostaden